Takimi i  Fazliē me ministrat shqiptarė njė ngjarje kriminale!

 

Klosi: Raportimi para Fazliē, njė akt kriminal

 

·        Ish-drejtori i SHISH-it, Fatos Klosi, aktualisht njė nga specialistėt mė nė zė pėr Sigurinė Kombėtare, e ka quajtur takimin e Fazliē me ministrat shqiptarė njė ngjarje kriminale. Si edhe ish-kryetar i SHIK-ut, ai ka deklaruar se kjo ngjarje i kalon pėrmasat e njė skandali, pavarėsisht se nė takim ka qenė edhe ish-sekretari amerikan, Tom Rixh, i cili nė fakt ende nuk e kishte marrė statusin e kėshilltarit tė Kryeministrit. I pyetur pėr kėtė takim, Fatos Klosi ka pranuar tė japė versionin e tij mbi kėtė rast flagrant, i denoncuar dy ditė mė parė nė gazetėn "Shqip". Ky skandal tejkalon kufijtė e sė imagjinueshmes, duke e klasifikuar jo thjesht si nxjerrje tė informacionit sekret pėr sigurinė kombėtare, sipas Klosit, por mė shumė si njė teatėr ku Kryeministri komandon kukulla, tė cilat kujtojnė se drejtojnė sektorėt kyē tė vendit...

 

===========================

   Shqip: Zoti Klosi, si e komentoni kėtė takim tė Damir Fazliē me ministra dhe drejtorė tė pėrgjithshėm tė shtetit shqiptar?

   Klosi: Me sa u vura nė dijeni edhe nga gazeta, kjo ngjarje i kalon pėrmasat e njė skandali. Pėr mua ėshtė njė ngjarje kriminale. Nuk ka ndodhur asnjėherė nė historinė e shtetit shqiptar qė tė vijė njė delegacion i huaj dhe tė mos shoqėrohet nga pėrfaqėsues tė ambasadės pėrkatėse. Megjithatė, duke parė kushtet nė tė cilat ėshtė zhvilluar takimi, duhet tė theksojmė se pushteti shqiptar ka dashur tė bėjė njė skup mediatik, duke dashur tė bėjė autoreklamė me vizita nga "pėrfaqėsues tė lartė tė shtetit amerikan". Kjo demonstrohet nga jehona qė u bė nė media dhe nga fjalėt shumė tė mira qė thanė "amerikanėt" pėr punėn e qeverisė nė fushėn e sigurisė. Megjithatė, nuk e kuptoj prezencėn e Fazliē, apo tė njė femre tjetėr tė pranishme nė kėtė takim, me sa duket kanė qenė aktorė qė mbushnin "delegacionin amerikan".

 

   Shqip: A e lejon legjislacioni shqiptar njė takim tė tillė, qė diskutimet pėr sigurinė kombėtare tė bėhen nė praninė e mė shumė se dy shtetasve tė huaj?

   Klosi: Pėr mua, nuk kemi pse tė hyjmė nė kaq detaje. Po ndalem vetėm nė pjesėn formale tė ngjarjes. Tom Rixh ka pranuar ta quajė veten pjesė e njė "delegacioni tė lartė amerikan", tė paktėn ashtu siē u ėshtė prezantuar zyrtarėve shqiptarė. Kjo ėshtė njė ngjarje kriminale, pėr mė tepėr qė nė kėtė takim ka qenė edhe njė serbo-boshnjak, i cili ėshtė bėrė edhe kukull e njė shou politik, pa pasur asnjė lidhje me shtetin amerikan. Jo mė kot edhe Fazliē edhe Berisha pohojnė me gojėn plotė publikisht se janė miq... Sepse asnjė i huaj serioz nuk duhet tė kishte pranuar tė ishte pjesė e shout tė Berishės, duke marrė pjesė nė atė takim. Pėr mė tepėr, qė nė atė mbledhje ėshtė diskutuar pėr sigurinė kombėtare.

 
   Shqip: Si veprohet kur vijnė delegacione tė huaja nė dikastere tė rėndėsisė kombėtare?

   Klosi: Siē e pėrmenda mė lart, ēdo delegacion i huaj vjen nė institucionet e vendit me pėrfaqėsues nga ambasada pėrkatėse. Por mbledhjet pėr Sigurinė Kombėtare janė mbledhje intime dhe tradicionalisht nuk marrin pjesė tė huaj, ata nuk kanė pse dėgjojnė diskutimet qė bėhen nė takime tė tilla, nė qoftė se duhet, atyre, mund t‘u ofrohen analiza apo raporte qė pėrfaqėsojnė opinionin e shtetit pėr problemet e sigurisė. Me sa duket, vetė Kryeministri ka vendosur pėr pjesėmarrjen e tyre nė mbledhje, duke i paraqitur si "delegacion amerikan", pėr t‘i mbyllur rrugėn ēdo diskutimi rreth kėsaj pjesėmarrjeje. Pėr mua, kjo qė ka ndodhur ėshtė e turpshme dhe e dėnueshme, pėr tė sajuar njė "shfaqje" mediatike. Ėshtė sajuar njė "delegacion amerikan i nivelit tė lartė", me njė grup "figurantėsh" vendas i nivelit shumė tė lartė dhe skenografia pėr "Sigurinė Kombėtare". Njė qeveri qė sajon tė tilla "lodra" as nuk ia vlen qė ta kritikosh pastaj pėr "dalje tė sekreteve" apo pėr thyerje tė rregullave. Sepse ėshtė e natyrshme tė mendosh se "lodra" tė tilla mund tė bėhen vetėm me "amerikanė" mjaft tė afėrt tė Kryeministrit dhe pėr ta nuk do tė ishte e nevojshme njė mbledhje e tillė pėr t‘u njohur me "sekretet shtetėrore" .

 
   Shqip: A ka dalė ndonjėherė nė dosjet e SHISH-it emri i Fazliē?

   Klosi: Pėr kėtė ēėshtje nuk mund tė flas, pasi unė isha drejtues dhe nuk i kontrolloja tė gjitha materialet operative. Emri i tij edhe mund tė ketė dalė, por nuk duhet harruar se SHISH-i nuk dėrgon mė lart informacionet operative. Mė lart dėrgohen analiza apo informacione tė "pjekura" dhe tė verifikuara. Unė nė kėtė fazė njihesha me informacionet qė dėrgoheshin mė lart.

 
   Shqip: A duhet tė hetojė SHISH-i pėr kėtė takim?

   Klosi: Mendoj se po, tė paktėn pėr tė sqaruar statusin e vėrtetė tė "amerikanėve" nė atė takim. Dhe kjo mund tė bėhet thjesht. Problemi mė i vėshtirė pėr SHISH-in nė kėtė rast fillon mė vonė: pas sqarimit tė sė vėrtetės, se kujt do t‘ia ēonte informacionin? Natyrisht Kryeministrit, i cili sigurisht i njeh mė mirė se SHISH-i statuset dhe detyrat e "amerikanėve" nė atė takim. Ata, me kėrkesė dhe pėr hatėr tė tij, kanė marrė pjesė nė atė takim... Tė tjerėt, e thashė mė lart, kanė qenė figurantė. Prandaj kjo duhet bėrė vetėm pėr ta lėnė nė arshivė.

…………………

Skandaloze: Si raportonin te Fazliē ministrat e Sali Berishės