Skandaloze!

 

Si raportonin te Fazliē ministrat e

 Sali Berishės

==================================

    Duket se 33-vjeēari serbo-boshnjak, Damir Fazliē, nuk ka qenė "i dashuruar" me Shqipėrinė vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė qenė sa mė brenda ēėshtjeve delikate tė shtetit tonė, siē janė ato tė sigurisė kombėtare. Ish-funksionari i lartė i Ministrisė sė Rendit Publik, Besnik Bakiu, nė njė intervistė pėr gazetėn "Shqip" rrėfen pėr njė takim tė nivelit mė tė lartė qė mund tė organizojė njė shtet, pėr sa i pėrket diskutimit pėr ēėshtje tė sigurisė sė kufijve, porteve, aeroporteve etj., ku ministra, gjeneralė e drejtorė tė pėrgjithshėm janė "rreshtuar" para tij. Lulzim Basha, Fatmir Mediu, Sokol Olldashi, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė ushtrisė, drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, drejtorėt e Pėrgjithshėm tė Aviacionit dhe Porteve, nė mars tė vitit 2006, nė zyrėn e Fatmir Mediut, kanė raportuar e i kanė vėnė nė dispozicion informacion tė klasifikuar, pikėrisht nipit tė kreut tė UDB-sė serbe, Damir Fazliē-it, nė periudhėn kur ky shėrbim sekret famėkeq pėr gjithė kombin shqiptar ishte shndėrruar nė armėn mė tė fuqishme dhe mė tė financuar nga Milosheviēi, kundėr Kosovės dhe Shqipėrisė. Nuk dihet se ēfarė u bė dhe ku e destinoi kėtė informacion tė bollshėm dhe sekret Fazliē. Por zelli i tepruar i pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė shtetit pėr tė dorėzuar pikat e dobėta tė sigurisė sė vendit tonė te njė njeri i dyshimtė, i paverifikuar nga shėrbimet tona tė inteligjencės, vetėm e vetėm sepse paraqitet si pjesėtar i njė "ekipi tė lartė amerikan" (i pashoqėruar nga asnjė pėrfaqėsues i ambasadės sė SHBA-sė nė Tiranė), duket se pėrbėn njė skandal pėrtej "pastrimit tė parave tė pista" nga Qipro nė Shqipėri“.

 

·        Foto: Takimi nė zyrėn e Mediut. Krerė tė Ushtrisė, Porteve, Doganave dhe Aviacionit i raportuan pėr sigurinė kombėtare


   Shqip: Zoti Bakiu, ditėt e fundit ju kemi parė shpesh nė kronikat arkivore tė televizioneve nė njė takim tė zhvilluar nė Ministrinė e Mbrojtjes, ku i pranishėm ka qenė edhe zoti Fazliē, tashmė personazh mjaft i pėrfolur nga media dhe politika shqiptare.

   Bakiu: Ka qenė ditė e diel paradite, nė mos gaboj data 4 ose 5 mars 2006, kur mė telefonon drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė nė atė kohė, Bajram Ibraj, i cili mė kėrkoi tė pėrgatisja urgjentisht njė material informativ tė gjerė pėr ministrin mbi gjendjen e sigurisė nė kufi, pasi vinte njė delegacion shumė i rėndėsishėm amerikan. Pasi pėrgatita materialin e zgjeruar dhe e dorėzova, zoti Ibraj mė thotė se nė takim duhet tė merrja pjesė edhe unė. Fillimisht refuzova, pasi nė thashethemnajėn e korridoreve tė ministrisė, unė "pėr nevoja pune isha shkarkuar nga detyra" (gjė qė u vėrtetua shumė shpejt), por kur mėsova prej eprorit tim se delegacioni qė pritej ishte shumė i rėndėsishėm pėr ecurinė e reformave, pranova.


   Shqip:Pėrse u organizua ky takim dhe kush merrte pjesė nė tė?

   Bakiu: Fillimisht nuk kishim dijeni (as drejtori i Pėrgjithshėm) pėr pėrbėrjen dhe axhendėn e bisedimeve tė delegacionit "shumė tė rėndėsishėm" amerikan (evidente kjo nė atmosferėn e tensionuar pėr seriozitetin dhe rėndėsinė e takimit nė ambientet e Ministrisė sė Mbrojtjes). Kur pyetėm pėr mė shumė hollėsi, na u tha se bėhej fjalė pėr njė delegacion tė nivelit shumė tė lartė amerikan, i cili do tė kryesohej nga ish-sekretari i Sigurisė nė SHBA zoti, Tom Rige. Na u tha gjithashtu se nė atė mbledhje do tė diskutohej pėr sigurinė aeroportuale dhe kontrollin e kufijve tanė. Takimi u zhvillua nė zyrėn e ministrit tė Mbrojtjes, zotit Fatmir Mediu. Pėrveē Mediut, tė pranishėm ishin edhe ministri i Brendshėm, Sokol Olldashi e ministri i Transportit, Lulėzim Basha. Nė takim merrnin pjesė gjithashtu edhe drejtori i Pėrgjithshėm i Aviacionit Civil, Gazmend Dibra; drejtori i Pėrgjithshėm i Porteve, Osman Metalla; shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Pėllumb Qazimi; drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Bajram Ibraj; kapiteni i Pėrgjithshėm i Kapitanerisė sė Porteve, njė drejtor drejtorie nė Shtabin e Pėrgjithshėm dhe unė. Nė mes tė takimit erdhi edhe kėshilltari i Kryeministrit, zoti Glori Husi. Ndėrsa nga pala amerikane, nė mos gaboj, ishin zoti Tom Rige, zotėria qė na paska qenė Damir Fazliē dhe njė zonjė. Mbaj mend qė nga ana e organizatorėve ishin marrė masat qė ky takim tė kishte njė pasqyrim sa mė tė gjerė mediatik.


   Shqip: Ēfarė u diskutua nė takim?

   Bakiu: Nė takim u diskutua ose mė saktė u raportua nga ministrat respektivė pėr masat e mara nga dikasteret respektive, gjendjen e sigurisė dhe problemet e vėshtirėsitė nė fushėn e sigurisė nė kufi, porte e aeroporte. Pas bisedės u organizua edhe njė vizitė nė ambientet e qendrės operative tė gatishmėrisė sė Shtabit tė Pėrgjithshėm.

   Shqip: Ēfarė ju bėri pėrshtypje nė kėtė takim?

   Bakiu: E para ishte ardhja me njė vonesė tė konsiderueshme nė takim e delegacionit amerikan (gjė qė mė bėri nervoz, pasi njė mikut tim i kishte ndodhur njė fatkeqėsi familjare dhe unė duhet t‘i gjendesha atij). E dyta, mosshoqėrimi nga asnjė punonjės i ambasadės amerikane i kėtij "delegacioni tė lartė", sidomos kur tek unė kishte lenė njė shije jo tė mirė shoqėrimi (i pamotivuar protokollar) qė i kishte bėrė njė zyrtar i lartė i kėsaj ambasade gazetarit Nikolas Gejxh gjatė takimit me politikanė tė nivelit tė lartė. E treta, vetėsiguria e zotit Basha (i cili mbėrriti vetėm disa minuta pėrpara se tė vinte delegacioni) dhe servilizmi i paprecedent pėr t‘u bėrė sa mė i pėlqyer i zotit Olldashi. E katėrta, entuziazmi i pajustifikuar i anėtarėve tė delegacionit pėr "reformat e shkėlqyera", qė kishim bėrė nė fushat e mėsipėrme dhe lehtėsia qė ata "pranonin" pėr t‘u gėnjyer.


   Shqip: Sot qė e keni marrė vesh se "amerikani" Fazliē paska qenė njė serbo-boshnjak i akuzuar nga drejtėsia jo vetėm nė vendin e tij, si ndiheni?

   Bakiu: Personalisht ndihem i fajshėm (nė mirėbesim ministror) dhe institucionalisht i skandalizuar. Duke respektuar parimin e prezumimit tė pafajėsisė, sikur edhe 1% e atyre qė janė botuar nė median shqiptare pėr zotin Fazliē tė jenė tė vėrteta, ėshtė e papranueshme qė ministrat dhe titullarėt e institucioneve kryesore shtetėrore tė sigurisė kombėtare raportojnė pėr problemet e sigurisė dhe masat e marra pėr luftėn kundėr trafiqeve dhe terrorizmit pėrpara njė personi tė tillė. T‘i tregosh pikat e dobėta tė sigurisė sė kufijve tė tu njė personi tė tillė, ėshtė... Mė falni, por gjuha shqipe ėshtė e varfėr pėr ta thėnė. Populli thotė "t‘i varėsh ujkut mėlēitė nė qafė". Shteti nė kėtė rast ėshtė mė shumė se i paqenė. Unė, i ndodhur thuajse rastėsisht nė atė takim kohė mė parė, tani ngre supet, vė pikėpyetjet e mia dhe kur lexoj ato qė thuhen nė faqet e shtypit, tronditem dhe mbetem i pagojė...


   Shqip: Si e shpjegoni sot shoqėrimin qė zoti Fazliē i bėnte ish-sekretarit amerikan tė sigurisė, zotit Tom Rige?

   Bakiu: Pėr sqarim, tė paktėn unė personalisht (siē m‘u tha), e mora zotin Fazliē si zyrtar tė lartė amerikan. Kurse pėr sa i pėrket pyetjes tuaj, nuk arrij ta kuptoj dot kėtė shoqėrim. Pėr tė zgjeruar pyetjen tuaj, dua tė evidentoj me shqetėsim njė keqpėrdorim qė i bėhet miqėsisė dhe dashurisė qė populli shqiptar ka pėr SHBA, nga ana e politikanėve shqiptarė, duke paraqitur mendimet personale tė disa individėve me shtetėsi amerikane, si qėndrime zyrtare tė politikės amerikane. Kjo ėshtė spekulative, madje e dėnueshme. Kėta politikanė duhet ta dinė mirė se SHBA janė miku mė i madh i popullit shqiptar, duke na ndihmuar e mbėshtetur nė ecurinė e reformave demokratike, dhe nuk ėshtė nė filozofinė e tyre si kampionė tė demokracisė, preferencat pėr politikanė tė veēantė.


   Shqip: Meqenėse doli ky problem, si e gjykoni thirrjen e ekspertit amerikan pėr ēėshtjen "Trebicka"?

   Bakiu: Pėr mua ishte e panevojshme, pasi ekspertiza qė ju kėrkua ishte njė veprim i thjeshtė rutinė, qė ekspertėt shqiptarė e kryejnė pėr fat tė keq si pasojė e numrit tė lartė tė aksidenteve rrugore, shpesh herė. Problem tjetėr ishte qė kjo ekspertizė u krye kur nė vendngjarje (pėr shkak tė kohės) kishin ndodhur jo pak ndryshime. Shqetėsim ėshtė edhe pozicioni procedural i kėtij eksperti. Pra, edhe kjo ngjarje tregoi mungesėn e dinjitetit dhe integritetit personal e profesional tė institucioneve ligjzbatuese. Me "ekspertizėn e postuar" prokuroria dhe policia lanė duart si Pont Pilati. Gjithashtu, duke njohur organizimin dhe funksionimin e agjencive tė sigurisė nė SHBA dhe legjislacionin ndėrkombėtar tė fushės, jam i paqartė pėr organin qė ju dėrgua kėrkesa dhe pėr mėnyrėn e pėrzgjedhjes dhe caktimit tė zotit Teter nga policia e Verxhinas, si ekspert nė kėtė ēėshtje.

 
   Shqip:Para disa ditėsh, me anė tė medias, ju i jeni drejtuar me njė letėr tė hapur Prokurores sė Pėrgjithshme, zonjės Ina Rama. Ēfarė do t‘i shtonit kėsaj letre, nė dritėn e zhvillimeve tė fundit?

   Bakiu: Nuk heq asgjė nga ato qė i kam shkruar zonjės Rama, por do t‘i sugjeroja institucionit tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme qė minimalisht jo vetėm pėr detyrim institucional, por pėr atė qytetar (u bė rreth njė javė qė "ēėshtja Fazliē" ėshtė kryetema e ditės nė shoqėrinė shqiptare, duke eklipsuar verbėrisht rezolutėn kundėr pavarėsisė sė Kosovės qė u votua nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė dhe kur gjithė bota po merret me krizėn ekonomike), tė kishte bėrė sikur tė merrte nė pyetje zotin Fazliē (edhe nėse ishte e nevojshme t‘i paguante 1 orė vonesė ēarterin). Ai erdhi, foli, iku, i shoqėruar me bodigardė tė njė lloji tė veēantė. I mungonte vetėm tapeti i kuq. Nėse nuk kanė staturė pėr t‘u bėrė Rudolf Xhuliani apo Di Pietro shqiptar, tė tentojnė t‘i afrohen prokurorisė tė shtetit mė tė brishtė ballkanik, atij tė Bosnjės.


   Shqip: Si e komentoni ardhjen dhe largimin e zotit Fazliē nė Tiranė dhe akuzėn e opozitės pėr rrėzim tė institucioneve tė sigurisė kombėtare?

   Bakiu: Nuk dua tė bėj komente politike, pasi shpirtėrisht dhe juridikisht jam i depolitizuar. Megjithatė, duke qenė ithtar i politikave institucionale, mendoj se ngritja e komisioneve hetimore parlamentare ėshtė njė nga rrugėt mė efikase pėr njė shoqėri normale dhe njė Republikė Parlamentare. Si qytetar, duke njohur e respektuar tė drejtėn e ēdo individi tė flasė dhe mbrohet pėr akuzat qė i bėhen, e quaj tė justifikuar; kurse pėr sa i pėrket mėnyrės sė ardhjes dhe sidomos pėrcjelljes sė tij, e vlerėsoj tė panevojshme dhe pa tė motivuar. Ēdo tejkalim i masės ėshtė i dėmshėm.


   Shqip: Nė pėrfundim, si ekspert nė ēėshtjet e sigurisė kombėtare, si e vlerėsoni situatėn e krimit tė organizuar nė Shqipėri?

   Bakiu: Lufta kundėr tij ėshtė njė nga detyrimet qė ne kemi pėr integrimin euroatlantik. Pėr kėtė mjafton tė lexosh raportet ndėrkombėtare pėr Shqipėrinė. Por mė shumė se sa detyrim ndėrkombėtar, ky ėshtė njė detyrim pėr vetė ne shqiptarėt, pėr tė ardhmen e kėtij vendi. Nė kėtė kuadėr desha tė theksoj disa shqetėsime: E para, informaliteti i shoqėrisė shqiptare (jo vetėm financiar), ėshtė njė nga faktorėt qė e minon kėtė luftė. E dyta, brishtėsia, paqėndrueshmėria dhe politizimi i institucioneve pėrgjegjėse nė kėtė luftė. E treta, inkriminimi verbal i politikės shqiptare. Historia e dosjeve (pa zbardhur asgjė) nuk na ėshtė ndarė nė kėtė periudhė postdiktature. Politikanėt shqiptarė nuk e kanė pėr gjė tė akuzojnė njėri-tjetrin pėr lidhje kriminale nga mė tė frikshmet. Ky superinflacion i pėrdorimit tė kėtyre akuzave dhe mosshoqėrimi me ndėshkime penale, pėrbaltja e tė gjithėve nga tė gjithė, ka bėrė qė njeriu i ndershėm tė vetėpenalizohet si i pazot se nuk qenka i tillė. E katėrta, strategji-ligjomania. Po tė shikosh web site-n e institucioneve tė sigurisė kombėtare, lodhesh nga numri i madh i strategjive kombėtare e ndėrsektoriale (nė jo pak raste tė panevojshme); kurse po tė bėsh njė monitorim tė thjeshtė tė zbatimit tė detyrave, do tė ngelesh i zhgėnjyer. E njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr ligjet, pa u verifikuar efikasiteti i zbatimit tė tyre dhe problematika qė nxjerr pėrditshmėria, fillon amendimi dhe ndryshimi tėrėsor i tyre.

 

*   *   *

 

·       Prokuroria sekuestron dokumentet nė tatime e QKR. Rrezikon deri nė 10 vjet burg Fazliē, hetim pėr pastrim parash


    Biznesmeni serbo-boshnjak, Damir Fazliē, zyrtarisht ėshtė person nėn hetim, nėn akuzėn e pastrimit tė parave. Prokuroria e Tiranės tha dje se nėse vėrtetohen akuzat politike dhe mediatike ndaj tij, atėherė Fazliē rrezikon njė dėnim nga tre deri nė dhjetė vjet burg. Krahas dėnimit, nė Kodin Penal tė Republikės sė Shqipėrisė pėrmendet edhe se "kur vepra penale e pastrimit tė produkteve tė veprės penale nėpėrmjet fshehjes ose mbulimit tė natyrės, burimit, vendndodhjes, vendosjes, zhvendosjes sė pronėsisė ose tė tė drejtave tė tjera qė lidhen me pasurinė ėshtė produkt i veprės penale, dėnohet edhe me gjobė nga 500 mijė lekė deri nė 5 milionė lekė". Ditėn e djeshme, njė grup prokurorėsh kanė shkuar nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit dhe kanė marrė dokumentacionin dhe informacion pėr katėr firmat qė janė nė pronėsi tė Fazliē. Ndėrsa disa hetues tė tjerė kanė marrė informacione nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatim-Taksave nė lidhje me detyrimet tatimore, pėr tė cilat ka informacione se firmat e biznesmenit serbo-boshnjak nuk kanė paguar detyrimet qė pėrmban ligji. Burimet nga akuza thanė gjithashtu, se nėse vėrtetohen tė gjitha dyshimet e ngritura nė media, atėherė ai mund tė merret i pandehur dhe pėr tė tė dėrgohet njė fletė-thirrje nė vendin ku jeton. Madje mund tė merren edhe masa sigurie ndaj Fazliē. Duket se prokurorisė i ka bėrė pėrshtypje ardhjes dhe ikja "rrufe" e Fazliē nga Tirana, ku, pasi ka dhėnė njė intervistė pėr njė televizion privat, ka mundur tė largohet, megjithėse policia aeroportuale ishte nė dijeni se organi i akuzės e kishte ftuar pėr deklarata nė prokurori. Burime zyrtare nga Prokuroria e Pėrgjithshme thanė dje se dy hetues tė Prokurorisė sė Tiranės kanė telefonuar policinė, duke e njoftuar se kishin si qėllim njoftimin e Fazliē prej tyre pėr marrjen nė pyetje. Por nga ana e saj, policia i bėri me dije se nuk kishte asnjė masė ndaj tij dhe se do tė vepronte nė bazė tė ligjeve. Pas kėsaj, dy hetuesit e prokurorisė janė nisur urgjentisht drejt Rinasit, por dhe nė momentin qė kanė protokolluar fletė-thirrjen vullnetare pėr Fazliē, ai ishte larguar nga Shqipėria.

·       Opozita: Lobi serb ėshtė ulur kėmbėkryq nė politikė dhe biznes

·       Mazhoranca reagon ndaj akuzave: Janė spekulime tė sė majtės

 
     Biznesmeni serbo-boshnjak, Damir Fazlliē, me vizitėn e tij "blitz" nė Tiranė, ka tensionuar mjaft Kuvendin e Shqipėrisė. Mazhoranca dhe opozita kanė replikuar ashpėr me njėra-tjetrėn, duke mos i kursyer akuzat dhe sharjet mes tyre. Nė mėnyrė tė sinkronizuar opozita ka deklaruar se lobi serb po ulet kėmbėkryq ne Shqipėri dhe kjo pėr faj tė Kryeministrit Berisha dhe qeverisė sė tij, e cila po favorizon tė gjitha bizneset serbe tė investojnė nė vendin tonė. Nėnkryetari i grupit parlamentar tė PS-sė, Erjon Braēe, ka renditur disa nga firmat serbe tė cilat ushtrojnė aktivitetet e tyre nė Shqipėri, pasi u ėshtė hapur rruga nga Kryeministri Berisha dhe ministri i Jashtėm, Lulzim Basha. "Shqipėria, 95% tė energjisė sė saj tė importit qė i nevojitet pėr konsum e merr nga Serbia, 5 firma vijnė e shtohen duke rritur ēmimet deri nė 400%. Energjia e importit ėshtė gati 65% e energjisė sė konsumuar, pra ajo ėshtė jetike. Nėse ajo mungon, vendi ėshtė nė kaos. Ne sot jemi tė varur prej tyre dhe kjo ėshtė vepėr e Sali Berishės", ėshtė shprehur Braēe.
Sipas tij, sot Shqipėria 60% tė drithit e importon nga Serbia, pra bukėn e gojės. Pjesėn tjetėr e plotėson Rusia dhe Ukraina. Pra, ne sot jemi tė varur totalisht edhe pėr bukėn e gojės prej tyre, dhe kėtu pėrsėri faji ėshtė i Sali Berishės. Sot, tha nėnkryetari i grupit tė PS-sė, veprat mė tė mėdha publike po na "i ndėrtojnė" po pėrsėri serbėt. Mbikalimin kėtu nė mes tė Tiranės e bėri "Alpine", dega e saj nė Serbi, autostradėn Levan - Vlorė, dega e saj nė Serbi, autostradėn Levan-Tepelenė sėrish kompania "Alpine", dega e saj po prapė nė Serbi. ByPass-in e Fierit - SCT me degėn e saj nė Serbi, rrugėn Milot-Rrėshen pjesė e korridorit Durrės-Kukės po prapė dega e saj nė Serbi, terminalin e pasagjerėve nė Portin e Durrėsit po prapė dega e saj nė Serbi. Gati 200 milionė euro punė, tė gjitha para tė marra borxh nė emėr tė qytetarėve shqiptarė nga banka tė huaja. Faji pėr kėto ėshtė pėrsėri i Sali Berishės. Gjithashtu, sipas Braēes, edhe rrjeti mė i madh i shėrbimeve tregtare nė Shqipėri ra nė duart e serbėve dhe ky rrjet zotėron gati 45% tė kėtij tregu. Dhe faji pėr tė ėshtė i Sali Berishės. Po kėshtu, mjaft tė ashpėr nė fjalėn e tyre nė Kuvend kanė qenė edhe deputetė tė tjerė tė opozitės si: Taulant Balla, Pėllumb Xhufi e Pandeli Majko. Ish-Kryeministri Majko e ka cilėsuar vizitėn e Fazlliē nė Tiranė si njė gjest tė paprecedent, kur shteti gjunjėzohet pėrballė njė njeriu me njė CV kriminale tė pėrgjakshme. "Dje Fazlliē na solli kėtu hijen e Dushan Mugoshės. Pėr sa kohė do tė vazhdojmė t‘i kemi kėta horra mbi shpinė", tha Majko. Por deklaratat dhe pretendimet e opozitės janė kundėrshtuar po me kaq forcė nga deputetėt e mazhorancės.

 

·       Serbo-boshnjaku rrėfen variantin e tij pėr akuzat e shumta qė janė bėrė ndaj tij nga media dhe politika shqiptare.

·       Damir Fazliē: Argita, vajza e Berishės, ėshtė avokatja ime pėr disa biznese nė Shqipėri

 
     Njeriu mė i pėrfolur dhe mė i akuzuar aktualisht nė Shqipėri, tashmė jo vetėm nga media, por edhe nga prokuroria pėr pastrim parash, mbrėmė pėr gati dy orė ka rrėfyer variantin e tij, nė emisionin televiziv "Opinion", pėr gjithēka tė thėnė e shkruar kundėr tij kėto ditė nė Shqipėri. Interesante janė pasazhet ku ai rrėfen miqėsitė dhe bashkėpunimin me Berishėn, vajzėn e tij, Bashėn dhe kunatin e kėtij tė fundit, Erion Isufin.


Kush ėshtė Fazliē, sipas Fazliē?

 
     Kam nėnshtetėsi tė dyfishtė, boshnjake dhe britanike. Kam lindur nė Bosnjė tė ish-Jugosllavisė, nė atė pjesė qė u bė Bosnja e sotme mbas lufte. Familja ime ėshtė produkt i gjithė Jugosllavisė sė vjetėr, e pėrzierė. Babai im ėshtė mysliman, kurse nėna serbe-boshnjake. Jam larguar nga Bosnja, kam qenė nė shkollė nė Angli kur filloi lufta dhe familja ime, pėr shkak tė pėrzierjes fetare, u bė e padėshiruar nė pjesėn lindore tė Bosnjės, ku ne jetonim atėherė, kėshtu qė ata u bėnė refugjatė dhe erdhėn e u bashkuan me mua nė Angli, ndėrkohė qė plani ishte qė unė tė mbaroja shkollėn e tė kthehesha nė ish-Jugosllavi. Jam larguar nė vitin 1991 pėr tė vazhduar shkollėn nė Angli. Tani jam 33. Isha 16 atėherė. Unė tani jetoj midis Uashingtonit dhe Londrės. Kompania ime kryesore ėshtė nė Londėr, kėshtu qė shumica e lidhjeve tė mia tė biznesit janė nė Londėr, por familja ime jeton nė Uashington. Unė jetoj shumicėn e kohės nė Uashington DC. Udhėtoj shumė nė botė dhe udhėtoj shumė nė Evropėn Lindore, ku janė disa prej bizneseve tė mia. Por zhvilloj shumė aktivitete biznesi edhe nė Londėr gjithashtu.


Bizneset


     Jam investitor, kam disa kompani. Unė investoj, unė kėrkoj pėr mundėsi investimi nė fusha qė kanė leverdi fitimi dhe nuk jam i kufizuar gjeografikisht. Pėr shkak tė sė shkuarės sime, kam kuptuar qė mund tė investoj mė shpejt se njė biznesmen normal amerikan qė nuk kupton kulturėn dhe historinė e Evropės Lindore. Unė kam kuptuar qė mund tė investoj mė shpejt dhe tė reagoj mė shpejt nė Evropėn Lindore. Gjeografikisht mund t‘i gjeni nė Uashington DC, nė Gjenevė tė Zvicrės.


    
Kam pasuri tė patundshme nė Uashington DC. Jam duke shqyrtuar disa mundėsi tė reja investimi nė Florida tani. Pėr shkak tė krizės financiare nė SHBA, ka mundėsi tė ngjashme me ato qė gjenden kėtu edhe nė SHBA tani. Pra, kam biznese gjithashtu nė Londėr, nė Gjenevė. Nė Evropėn Lindore, pothuajse nė tė gjitha vendet e Evropės Lindore, nga Sllovenia nė Shqipėri. Janė kryesisht nė pasuri tė patundshme dhe energji. Ndoshta unė kam shumicėn e investimeve nė Bosnjė dhe Shqipėri. Pyetjes retorike se "nė Shqipėri ju keni vetėm 4 kompani, me njė total prej 4 mijė dollarėsh dhe nėse ky ėshtė investimi juaj nė vendin tonė", ai i pėrgjigjet: "Jo. Njė nga kompanitė e mia- dhe kam mėsuar se ka pasur shumė keqkuptime rreth kėsaj kompanie nė media -ėshtė ‘Crown Acquisition‘, e cila ėshtė ende nė pronėsinė time. Kjo kompani iu shit ligjėrisht pėr 1,7 milionė euro njė kompanie qipriote tė quajtur ‘Altaria Research lid‘, e cila gjithashtu ėshtė nė pronėsinė time. Mė lini t‘jua shpjegoj kėtė gjė. Unė kam investuar nė Shqipėri nė fushėn e pasurive tė patundshme ende tė pashfrytėzuara, nė fakt kam investuar shumė nė pasuritė e patundshme tė pashfrytėzuara, pėrreth Tiranės dhe nė vende tė tjera, me vizionin pėr t‘i zhvilluar kėto pasuri tė patundshme. Kur bleva kėto pasuri tė patundshme nė Shqipėri, i kam blerė nėn kompaninė ‘Crown Acquisitions‘, nė pronėsi tė Damir Fazliēit. Tani qė po synoj zhvillimin e kėsaj pasurie tė patundur, kam nevojė pėr burimet qė kam nė kompaninė time qipriote, pėr tė menaxhuar investimet e ardhshme nė Shqipėri. Sa tė fillojmė investimin fizik, rigjallėrimin e pasurisė sė patundshme qė kemi blerė, pėr ta vėnė atė nė shfrytėzim, ne do tė kemi njerėzit qė do tė punojnė nė Tiranė, qė do t‘i menaxhojnė kėto investime. Tani pėr tani, kėto janė nėn kompaninė time qipriote, pėr shkak se do na duhet ta zhvillojmė kėtė tokė. Pėr ta zhvilluar kėtė tokė na duhet tė paguajmė arkitektė, studimet gjeometrike, studimet e nevojshme, dhe meqė ra fjala, kėto studimet e nevojshme 90 pėr qind po realizohen nga staf lokal kėtu dhe paguhen nga kompania mėmė nė Qipro".

 

Pastrimi i parave


     Konstatimit dhe pyetjes: "Ju ja keni shitur kompaninė tuaj vetvetes. Ky ėshtė pastrim i pastėr parash, apo jo?", Fazliē i pėrgjigjet: Absolutisht jo. Le tė kthehem edhe njėherė e tė ta shpjegoj se si ndodhi. Tė ftoj ty dhe ēdo gazetar tjetėr tė shkojė nė zyrėn e tatimeve dhe tė shohė se ēfarė zotėron kjo kompani nė pasuri tė patundshme. E bėra vetė. I kėrkova dikujt qė tė shkojė fizikisht nė zyrėn e taksave dhe tė kėrkojė bilancin. Do ta shihni se bilanci i kėsaj kompanie reflekton saktėsisht 1,7 milionė euro, shumė pėr tė cilėn u shit te kompania mėmė, me qėllim zhvillimin e tokės. Kur ta shes kėtė kompani, "Crown Acquisition", nė tė ardhme, nėse planet qė kam ndėrtuar shkojnė mirė dhe nuk kam arsye pėr tė dyshuar, do ta shes, le tė shpresojmė, pėr shumė mė tepėr para. Dhe atėherė do tė jem nė gjendje t‘i paguaj shtetit taksėn pėr diferencėn. Praā€¦ i kam paguar tė gjitha taksat pėrkatėse pėr blerjen e tokės dhe tė gjitha transaksionet nė kompanitė e mia janė tė realizuara. Mė tej gazetari e pyet: "Sipas Zyrės sė Regjistrimit tė Biznesit nė Shqipėri, ju keni 4 kompani me njė kapital total prej 4 mijė dollarė? 1 mijė dollarė secila. Cila ėshtė pasuria juaj e vėrtetė nė Shqipėri"? Fazliē i pėrgjigjet: "Kam investuar nė pasuri tė paluajtshme, tė pazhvilluara. Arsyeja qė e kam bėrė kėtė gjė ėshtė sepse besoj qė qeveria e Shqipėrisė po bėn veprimet e duhura pėr tė tėrhequr investime tė huaja serioze nė Shqipėri. Qeveria e Shqipėrisė ka ulur taksėn nė nivelin e sheshtė prej 10 pėr qind, qė ėshtė shumė i favorshėm pėr investimet e huaja direkte. Nėse kthehemi tek 4 mijė dollarėt, ky ėshtė kapital fillestar, qė duhet pėr tė filluar njė kompani. Nėse kompania fillon aktivitetin, ajo mund tė sigurojė pasuri tė patundshme e ēdo gjė tjetėr. Shpresoj qė bizneset e mia nė Shqipėri tė vlerėsohen nė mė shumė sė 50 milionė euro. Veēanėrisht nė pasuri tė patundshme. Mbasi tė zhvillohet shpresoj se do tė ketė njė vlerė mė tė lartė".


Miqėsia me Berishėn

 
     Pyetjes nėse ai ėshtė ndihmuar apo favorizuar nga administrata shqiptare dhe Kryeministri i Shqipėrisė nė vėnien e pasurisė 50 milionė euro nė Shqipėri, i pėrgjigjet: "Ndihmuar? Besoj se administrata dhe qeveria shqiptare ndihmon ēdo investitor tė huaj qė vjen kėtu. Favorizuar? Nga kush? Kryeministri? Absolutisht jo". Pyetjes: "Si jeni bėrė kaq i pasur. Ju ikėt 16 vjeē e tani jeni 33 vjeē. 33 vjeē dhe kaq i pasur?", ai i ėshtė pėrgjigjur: "Faleminderit Zotit! Unė kam studiuar nė ato qė i konsideroj 3 shkollat mė tė mira tė shkencave politike dhe ekonomisė nė botė. Kam frekuentuar ‘Harrou School for Boys‘, pastaj kam studiuar nė Shkollėn Londineze tė Ekonomisė dhe shkencave politike, gjithashtu kam studiuar nė Shkollėn e Qeverisė ‘Kenedi‘ nė Universitetit Harvard nė SHBA. Nė Angli studiova vetėm pėr dy vjet dhe pastaj fillova tė punoja. Kam studiuar nė tė njėjtin vend ku studioi edhe George Soros dhe e mbarova shkollėn pėr aq kohė sa i ishte dashur edhe atij. Na u desh e njėjta kohė pėr ta pėrfunduar shkollėn. Kėshtu qė kam filluar tė punoj qė kur kam qenė 19 vjeē. Fillova tė punoja pėr Bankėn Britanike mė tė madhe tė investimeve nė vlerė.
Pra kam punuar dhe besoj se kam pasur fat gjithashtu". Mė pas, faktit se pėrse ai kishte vendosur tė investonte nė Shqipėri mbas ardhjes nė pushtet tė Partisė Demokratike mė 2005 e jo mė parė, i ėshtė pėrgjigjur: "Kam pėrgjigje fare tė qartė. Sė pari sepse besoj se qeveria e re filloi tė promovonte ligjet e duhura pėr tė nxitur investimet e huaja. Sė dyti, biznesi sikurse edhe politika, ėshtė i gjithi perceptim. Perceptimi nė Evropėn Perėndimore dhe nė Shtetet e Bashkuara pėr qeverinė tuaj tė mėparshėm ishte korrupsion. Erdha kėtu nė vitin 2004, pėr tė parė mundėsi tė ndryshme investimi. Siē thashė, kompanitė e mia kanė bėrė biznes nė kėtė rajon, kompanitė e mia private. Erdha nė Shqipėri pėr tė parė mundėsi tė ndryshme tė pasurive tė paluajtshme. Pėrshtypja ime atėherė ishte se ky vend kishte tė ardhme, por nė atė kohė ishte duke u keqqeverisur. Nė atė kohė, pėrshtypja ime, thjesht pėrshtypja ime, ishte qė njerėzit nė pushtet ishin mė tė preokupuar pėr tė qėndruar nė pushtet, sesa pėr tė ēuar pėrpara Shqipėrinė. Mė lejoni t‘ju them edhe diēka tjetėr. Unė kam mbėrritur nė Tiranė rreth 1 orė e gjysmė mė parė. U ula dhe udhėtova rrugės pėr nė Tiranė. Mė vjen kaq mirė tė shoh sa shumė ėshtė bėrė e nė fakt po mendoja, pėr shaka tė gjithė kėtyre gjėrave, po mendoja pėr herėn e parė qė erdha nė Tiranė dhe herėn e parė qė udhėtova nga aeroporti nė qytet. Ėshtė njė ndryshim kaq i madh. Dhe ky ėshtė tregues i nuhatjes sime prej biznesmeni, sepse qė nė fillim mendova qė kur tė kishte njė qeveri tė re, ajo do tė bėnte diēka dhe mė duket se ata kanė bėra diēka".


     Pyetjes: "Ju i hapėt kompanitė tuaj nė Shqipėri nė shtator tė 2005-ės, nė tė njėjtėn kohė kur Berisha u bė Kryeministėr. Si e kuptuat nė 2 muaj, nga 3 korriku kur Berisha fitoi zgjedhjet deri nė shtator, se qeveria e Berishės nuk ishte e korruptuar?", Fazliē i ka dhėnė kėtė shpjegim: "Mė 2004 unė u takova me zotin Berisha. Herėn e parė qė u takuam ai dhe unė folėm natyrisht pėr politikėn. Unė jam njė republikan i zjarrtė, pėr qeverisjen e vogėl, qeveria nuk duhet tė ndėrhyjė nė biznes apo nė jetėt e njerėzve, dhe gjeta nga ana tjetėr e tavolinės dikė me tė cilin, ndoshta pėr herė tė parė nė Ballkan, isha dakord 100 pėr qind pėr mėnyrėn se si duhet tė funksionojė qeveriaā€¦ Unė nuk kam folur kurrė me Sali Berishėn nė opozitė pėr biznes. Kam folur pėr biznes me tė si Kryeministėr vetėm kur mė ėshtė dashur t‘i paraqes qeverisė projekte potenciale. Dhe jam pėrpjekur tė ndihmoj mikun tim Kryeministėr duke i sjellė investitorė tė ndryshėm amerikanė dhe evropianė".


Telefonata me Berishėn pas "arrestimit"


     Pyetjes pėr ndalimin e tij nga policia nė Sarajevė, 33-vjeēari boshnjak i ėshtė pėrgjigjur duke mohuar kategorikisht atė fakt: "Ndodhi tė enjten, jo tė shtunėn. Tė premten isha nė Londėr, tė dielėn isha nė Londėr. Tė enjten gjatė ditės po haja drekė me disa miq nė njė restorant nė Sarajevė. Kur shkoj atje mė pėlqen tė ushqehem nė njė restorant tė vogėl tradicional, ku shėrbejnė ushqim boshnjak. Pra unė shkova atje pėr drekė me miq tė mi dhe gjysmė ore mbasi kemi filluar drekė, njė person qė ishte ulur nė tavolinėn ngjitur me ne u arrestua. Ishte njė skenė si ato tė filmave, kur ata erdhėn, forcat speciale, nuk e kam idenė kush ishin. Arrestuan personin, e nxorėn atė jashtė restorantit dhe na kėrkuan ne tė qėndronim aty, sepse duhet tė jepnim dėshmi. Mė vonė morėm vesh qė personi ishte arrestuar pėr shantazh financiar dhe policia donte tė na pyeste nėse kishim parė njeri tė hynte brenda, tė dilte jashtė, qė kishte dhėnė para apo ēfarė ndodhi. Kėshtu qė na mbajtėn atje pėr 1 orė. Dolėm jashtė. Shkuam nė rajonin mė tė afėrt tė policisė dhe dhamė dėshminė tonė. Njė orė mė pas ne ishim nė rrugė"... Deklaratės sė Berishės nė Parlament, 4 ditė mė parė, se "unė mund ta sjell zotin Fazliē kėtu pėr tė folur me ju", ju dha kjo pėrgjigje: "Oh, do tė mė pėlqente shumė kjo. Pas incidentit nė Sarajevė, kam folur njėherė me Berishėn. I telefonova pėr ta pyetur ēfarė ėshtė gjithė kjo gjė qė po ndodh nė Shqipėri. Ai qeshi e mė tha se ėshtė denigrim politik e mė pyeti si ėshtė familja ime".


Miqėsia me Argita Malltezin

 
     Pyetjes nėse kishte miq nė politikėn shqiptare, Fazliē i ėshtė pėrgjigjur nė mėnyrė pohuese: "Po, patjetėr. Kur erdha kėtu gjatė fushatės sė Partisė Demokratike, miku im Berisha mė prezantoi me shumė tė rinj qė ishin kthyer nė Shqipėri nga vende tė ndryshme tė botės, nga shkolla shumė tė mira, pėr t‘u bėrė pjesė e kėsaj. Nuk mė pėlqen tė pėrdor fjalėn lėvizje, por ajo ishte diēka qė vėrtet ngjante me njė lėvizje politike. Mė duket se quhej KOP. Ishin kaq me energji, donin tė ndryshonin vendin dhe po e them pėrsėri qė kanė bėrė njė punė shumė tė mirė pėr ta ndryshuar vendin, dhe i kam takuar tė gjithė. Kam kaluar shumė kohė pothuaj me tė gjithė nė KOP. Pėr shembull Lulin, apo ministrin Basha. Kam lexuar disa nga gjėrat qė kanė shkruar, kjo ėshtėā€¦ Nė vitin 2004, siē ju thashė, e takova zotin Berisha. Mė pėlqyen idetė e tij, mė pėlqeu ai si njeri, dėshiroja ta ndihmoja atė si njeri dhe tė ndihmoja Partinė Demokratike qė tė vinte nė pushtet dhe tė fillonte tė realizonte gjėrat nė mėnyrėn e duhur, qė ky vend tė hapej. Ndėrsa zoti Basha ėshtė shok i mirė. Kurse kunati i tij ėshtė njė djalė i ri, shumė i zoti dhe i zgjuar. I kėrkova nėse mund tė mė ndihmonte me disa nga bizneset. Ai mė ndihmoi. Punuam sė bashku. Ai nuk qe asnjėherė partner nė biznes. Ai ishte administrator i njė kompanie. U pėrpoqėm tė bėnim disa gjėra me atė kompani, por mori mė shumė seē e kisha menduar nė fillim. Ishte njė mundėsi potenciale pėr investime nė pasuri tė patundshme. Dhe njė ditė ai vjen e mė thotė qė do tė donte tė largohej. Nė fakt ai bėri atė qė do tė bėja edhe unė po tė isha nė pozicionin e tij. Ai donte tė ndiqte biznesin e tij personal. Ai ėshtė njė djalė i ri, shumė i zoti dhe besoj qė ka pėr tė qenė i suksesshėm nė tė ardhme". Ndėrkaq, pyetjes nėse e njihte vajzėn e Kryeministrit Berisha ai i pėrgjigjet: "Po, e njoh. Argita Malltezin. Kemi miqėsi dhe ajo gjithashtu, si avokate, trajton njė pjesė tė punėve tė mia nė ligjore nė Shqipėri Firma e zonjės Malltezi ka pėrgatitur dokumente pėr njė pjesė tė kompanive tė mia. Nuk kam vetėm njė avokat...".

 

Gazeta “Shqip”, Tiranė, 10. 10. 2008