Kundėr Yves De Kermabon-it!

 

Yves De Kermabon nuk ėshtė i denjė

pėr Kosovėn!

 

·       Nė ditėt e ardhshme aksioni do tė vazhdojė edhe nė qytetet e tjera tė Kosovės. Janė mbi 3.000 posterė gjithsej qė do tė ngjiten gjithandej nėpėr Kosovė.

 

   Objektivat e EULEX-it janė pėrshkruar nė Veprimin e Pėrbashkėt tė Kėshillit tė BE-sė (VPKBE) 5928/08, pėrderisa kompetencat e tij ekzekutive rrjedhin nga Aneksi IX i Planit tė Ahtisaarit. EULEX-i do tė operojė nė gjyqėsi, polici, kontroll tė kufirit, dogana dhe shėrbime korrektuese duke pasur edhe pushtetin ekzekutiv korrektues ndaj institucioneve tė Kosovės. EULEX-i ėshtė themeluar si ‘operacion pėr menaxhimin e krizave’ qė do tė thotė se kriza mbetet por ajo vetėm duhet tė menaxhohet.

 

·       Foto: Posteri nga ceremonia e ndėrrimit tė Komandės sė KFOR-it nė vjeshtėn e vitit 2005


   Gjenerali francez, Yves de Kermabon, ėshtė emėruar si Kryesues i Misonit tė EULEX-it, nė bazė tė VPKBE-sė, me datė 4 shkurt 2008. Pra, ai ėshtė emėruar si kreu i EULEX-it para shpalljes sė pavarėsisė dhe EULEX-i do tė jetė neutral karshi statusit tė Kosovės (thuajse ai nuk ėshtė pėrcaktuar ende). Duke qenė neutral ndaj statusit (dhe jo neutral ndaj pavarėsisė!), EULEX-i, nė fakt, ėshtė kundėr pavarėsisė.

 

·       Lexo: VEPRIMI I PĖRBASHKĖT I KĖSHILLIT 2008/124/CFSP i datės 04 shkurt 2008 mbi Misionin pėr Sundim tė Ligjit Evropian nė Kosovė, EULEX KOSOVĖ.

 

   Yves De Kermabon ėshtė ushtaraku i shndėrruar nė burokrat. Ai ėshtė ushtaraku qė e ftoi dhe e priti nė Prishtinė gjeneralin serb Dragan Paskash nė vjeshtėn e vitit 2005, dhe i cili tash u shndėrrua nė burokrat qė do tė sundojė me Kosovėn nė mėnyrė jodemokratike duke mos i dhėnė llogari as institucioneve e as popullit tė Kosovės.

 
   Prandaj, Yves De Kermabon ėshtė i denjė pėr ta kundėrshtuar me “J’accuse...!” tė pėrdorur nga Emil Zola para 110 vjetėve lidhur me aferėn Dreyfus. Nė kėtė poster shihet edhe fotografia e pėrbashkėt e Kermabonit me Dragan Paskashin dhe arsyetimi pėr kundėrshtimin e tij. Sot filloi ngjitja e posterėve kundėr Yves De Kermabonit nė Prishtinė e cila u parapri nga sqarimi i Albin Kurtit para mediave. Aktivstėt e VETĖVENDOSJE!-s pėrshkuan rrugėt ”Nėna Tereze”, ”UĒK” dhe ”Luan Haradinaj” ku qytetarėt shprehnin pėrkrahjen pėr aktivitetin tonė. Nė ditėt e ardhshme aksioni do tė vazhdojė edhe nė qytetet e tjera tė Kosovės. Janė mbi 3.000 posterė gjithsej qė do tė ngjiten gjithandej nėpėr Kosovė.


Lėvizja VETĖVENDOSJE! Prishtinė, 13. 10. 2008

…………………..

 

 

Kush ėshtė Yves De Kermabon

 

-         Data e lindjes dhe statusi martesor: 4 Nėntor 1948, i martuar, 5 fėmijė.

-         Kombėsia: Francez

-         Profesioni/Grada: Gjeneral i Pensionuar i Ushtrisė

-         Shkollimi: Ecole Spéciale Militaire de Saint-Cyr (Akademia Ushtarake).Ecole Supérieure de Guerre (Kolegji i Pėrbashkėt i Stafit).

-         Pėrvoja profesionale: Prej vitit 2007: Kėshilltar Special i SP/PL tė BE-sė, Dr Javier Solana, i emėruar nga Shtetet Anėtare pėr ta udhėhequr Misionin e ardhshėm tė ESDP-sė nė Kosovė. Kėshilltar strategjik pėr institucionet e BE-sė & Koordinim tė Shteteve Anėtare me akterė relevantė ndėrkombėtarė, pėrfshirė, Kombet e Bashkuara, NATO-nė dhe OSBE-nė, si dhe me liderė politikė dhe diplomatikė tė shteteve tė interesuara pėr gjendjen nė Kosovė.

-         Prej 2005 deri nė 2007: komandant i Shtabit tė Trupave pėr Reagim tė Shpejtė – FRANCĖ, LILLE

-         Qė nga shtatori 2004 deri nė shtator 2005: komandant i Forcės sė NATO-sė pėr Kosovė (KFOR), Prishtinė.

-         Para vitit 2004: poste tė ndryshme tė komandės dhe pėrgjegjės nė Armatėn Franceze, posaēėrisht me Legjionin e Jashtėm tė Ushtrisė Franceze (nė CAMBOXHIA brenda kornizės sė OKB-sė, nė ish Jugosllavi, brenda kornizės sė UNPROFOR dhe Forcės Ndėrkombėtare (IFOR), dhe sė fundi nė Kosovė brenda sė KFOR-it)  /Nga faqja zyrtare EULEX /

 

(Pėrgatiti: Moderatoti i pashtriku.org )