Kadrush Radogoshi

 

NĖ GJAKOVĖN TĖNDE - NĖ GJAKOVĖN TIME


Gjakovėn tėnde
Kanė rrjedhur lumė
Ajka e mjalti.
Kanė ushtruar tamtamet e fitores mbi armikun
Diē i ngjashėm me mua
Pa ēka se mund ketė pasur
Tjetėr ngjyrė syve, flokėve
Tjetėr ngjyrė zėrit,

 Edhe heshtja mund ta ketė pasur tjetėr.

Gjakovėn time
Helmi e vreri kanė rrjedhur lumė
Nga Veriu Jug e nga Jugu Veri,
Muret kanė pasur vesh kanė pėrgjuar

Gurėt e kalldrėmit kanė pasur sy

Kanė vėzhguar shtegtarėt e ėndrrave
purpurta.
 
Gjakovėn tėnde
Ka pasur pallat sportesh, kulture
Teatėr profesionist
Ku ėshtė luajtur qindra herė ,,Magbethi”,
Ka pasur hotel me pesė yje
Pėr elitėn sodomke
Me atė shpirt varrezė shembur...

Gjakovėn time
Veri ishte burgu

Jug varrezat e viktimave
Ndėrsa secilin njeri
Kishte zemėr pėr dashuruar...
 
SHKOJ TE VARRI I TĖ VETMIT DJALĖ
 
Shkoj te varri i vetmit djalė
Pėr lotuar

Pėr lotuar
Shkoj te varri i vetmit djalė.
 
Shkoj te varri i vetmit djalė
thotė djali si baladė:
Nėnė, unė jam lotin tėnd
S’dua rrjedh nga syri yt
Dua mbetem atė sy
Dua mbetem atė sy
Ta shoh botėn me dashuri
Ta shoh botėn me dashuri...
 
Shkoj te varri i vetmit djalė
Ēabrat Antologji
buzėqesh pėrjetėsia
buzėqesh pėrjetėsia
Nga shenjtat buzė tija
Nga shenjtat buzė tija...
 
Shkoj te varri i vetmit djalė
Kėtu jam, thotė gjithėsia
Kėtu jam, thotė gjithėsia
Shkoj te varri i vetmit djalė...
 

POEZIA E NĖNĖS - NJĖ DITĖ MĖ TĖ RE

U vratė pranverėn-ferr
U endėt nėpėr botėn-tmerr
Nėnat pritėm ag e terr...
 
verėn e ngrirė nga dhembja
U ri varrosėt
bashku me gjitha shpresat
E nėnave, motrave, nuseve
shndėrruara gur
Si baladėn e lashtė...

varret tuaja do ruhet
Kushtetuta e shtetit luleve
Testamenti pėr Maratonomakun
Me pishtarin e Prometeut dorė.
Punė e madhe se Zeusi i zemėruar
Do kėrcėnohet me rrufetė vrastare
Nga lartėsia e Olimpit anakronik.

Kėtu do mbeteni
S’mund vriteni !
Ēdo fije bari mbi varret tuaja
Do ta recitojė refrenin e pėrjetshėm:
I vrari vret nėse e nget.

eshtrat tuaja rrėnjėt i ka
Lisi i Shenjtė i jetės,
Bari i blertė
Metaforė pėr ardhmen
s’do thotė kurrė:
E shkuar e harruar...

NE SHTEGUN METAFORIK

T'i lash besim gjitha fshehtėsitė
e jetės mund ishte e imja...
T'i dhashė shpėrblim dy krahė
shpresės shqiponje
po asnjėherė nuk arrite ta mėsosh
artin e fluturimit...
 
Anijen e dėshirave ma fundose
atė det dallgėzuar lotėsh.
Rrudhat e mbushura pikėllim
fshehurazi m'i skalite ballė
duke shkruar kėshtu
abetaren vjetėr botė
pėr lotėt e ngrirė
qepallat e njė DITE TĖ RE...

Nėpėr shtegun metaforik
njė diell i veēantė
 po m'i thanė lotėt
e njė trėndafil po ēel...
 
Paska dėshirė burri i botės
bėhet lajmėtar i pranverės
  planetin e imagjinuar !...

 DIELLI ĖSHTĖ KTHYER SI KRESHNIK
 
U nisėm bashku
ishullin e ėndėrruar
pulėbardhat na e tregonin rrugėn
po
rrufeja shkrepi mbi kokat tona
shpirtrat tanė ua besuam guacave
ato i shndėrruan margaritar...

Vetvetės ia trilluam qiellin e ylberin
 shpirtrat i varėm ne krahė pulėbardhash

pėr ta ushtruar artin e fluturimit
 si Azem Galica ore-e-e-e...


 Me siguri Kodrėn e Ēabratit
 dielli ėshtė kthyer si kreshnik
 nga mejdani me balozin e zi
 tash pritet kthehet Tanusha
 te varri i Kreshnikut ...

 

Kėto poezi botohen pėr herė parė www.pashtriku.org

 

*   *   *

 

KUSH ĖSHTĖS MR.KADRUSH RADOGOSHI

 

Mr. Kadrush Radogoshi u lind Gjakovė 15.09. 1948. Fakultetin Filosofik (Dega e gjuhės dhe letėrsisė shqipe) si dhe studimet posuniversitare i kreu Prishtinė. Prej vitit 1969 e deri vitin 1981 punoi arsim, kur e burgosėn dhe e dėnuan pėr propagandė antijugosllave. Ishte i vetmi gjakovar mesin e 237 intelektualėve arrestuar 28 Mars 1989 e dėrguar fillimisht Burgun e Leskovcit e pastaj Burgun e Prokuples. Vite tėra ka qenė i papunė dhe i pėrsekutuar, herė-herė gjer linē publik. Shkruan poezi, prozė (tregim e roman), dramė, ese, kritikė dhe artikuj studimorė pėr letėrsinė. Ėshtė fitues i shumė ēmimeve pėr poezi e tregim konkurset letrare. mars 2005 u zgjodh nėnkryetar i Lidhjes Shkrimtarėve Kosovės, ndėrsa mars 2008 u zgjodh kryetar i saj. Ka botuar kėta libra: " mes heshtjes dhe kėngės", " udhėkryq", "Nekrologji pėr Sodomėn", "Jeta artistike e Ilir Shkretės", "Interpretime", "Heraldika e pikėllimit", "Homo Dardanicus", "Adem Jashari dhe Vdekja", "Nėpėr universin letrar", "Pikon ēati e shpirtit", "Orfeu nga vendenisi", "Nėpėr rrathėt e ferrit serb", "Pikėllim i buzėqeshur", "Semantika e bregut tjetėr", etj. Ėshtė ndėr veprimtarėt dhe shkrimtarėt aktiv Kosovės.

 

(Pėrgatiti: "Pashtriku.org")