P o e z i

 

Ah ti koha ime

 

Shkruan: Sabahate Byci

____________________________________________________________

 

Nėnėn moti desha ta pyes

T'mė tregoi se si ndodhi

Me qėllim kafkėn ma bėri

Apo vetėm si ndjenjė nga babai mė vodhi

 

Se jam lodhur e s'mundem

Kohės shpinė t’i zvarrem dot

Kur mendoj se mu si tani

Edhe mosha e re m'shkoi kot

 

50 e shumė pėrqind

njerėzimit ksaje bote

Rrahin zemra ēdo sekond

ndjenjės pa qefė-qelize kote!

 

Aksident i thonė rinjėt

Lindjes pa parė me mend

Shih pėr kėtė i shtrohet pyetja nenės

"Pse bėre tepėrt dhe pavend?"

 

Ah ti koha ime - UNE

vjen e mplakesh bashkė me mua

T'lutem trokit porta reja

Aty ku zemra i thotė zemrės dua!

 

Sabahate Byci - Gjermani ( E Diele, 11 Prill 2010 )