Kumtesė e lexuar nė Konferencėn shkencore:

"Veprimtaria e gruas nė lėvizjen pėr ēlirim kombėtar"

 

Nė vend tė njė reportazhi pėr Kosovėn

 

     Pak ditė mė parė, i ftuar nė Konferencėn shkencore "Veprimtaria e gruas nė lėvizjen pėr ēlirim kombėtar", organizuar nga Shoqata e tė Burgosurve Politikė dhe Instituti Albanalogjik i Kosovės, me mbėshtetjen e Kryeminisrtit Hashim Thaēi, isha nė Kosovė. Nė tė vėrtetė asgjė e jashtėzakonshme, aty kam qenė shpesh herė, jam ndjerė gjithnjė si nė vendlindjen time, e nė ditė tė veēanta, edhe mė ngrohtė se atje. Kėshtu ndodhi edhe kėsaj rralle. Ajo qė mė befasoi ishte pėrgatitja serioze e Konferencės. Mė ėshtė kujtuar njė mik i imi, i cili mė thonte dikur se gjėrat serioze pėrgatiten mė mirė nga gratė. ishte gjithēka perfekt, qė nga pritja, organizimi i sallės, ndarja e temave, pjesėmarrja, serioziteti, duke mos harruar asnjė detaj. Qė nga pritja, interesimi pėr ardhjen dhe akomodimin, hyrja nė sallė dhe pushimet mes seancave. Tė bėnin tė gjitha njė pėrshtypje tė jashtėzakonshme. Nuk ishte sekret qė gratė organizatore kishin mobilzuar edhe burrat e tyre pėr tė qenė gjithēka nė vijė dhe nė kohėn e duhur dhe kjo, nė fund tė fundit, ėshtė shenjė respekti dhe mirebesimi. E kam ēmuar gjithnjė kėshtu dhe e ēmoj gjithnjė. Emancipimi i shoqėrisė nuk mund tė kalojė nga asnjė rrugė tjetėr, veēse nga gruaja, e cila nė kėtė rast kishte edhe njė pėrmasė tė pazakontė. Aty nuk ishte vetėm nėna, gruaja, motra, njeriu i afėrt, por edhe ish luftėtarja, figura ideale e njeriut ilegal, shumė nga tė cilat, qė ishin nė sallė, kishin bėrė rrugėn e burgimeve tė gjata, kishin provuar torturat, kishin marrė pjesė nė demonstrata dhe nė aksione dhe, nė fund, si pėr tė dhėnė gjithēka nga vetja, ishin shkrirė nė pjesė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. E kjo jo vetėm nga organizatorja kryesore e kėsaj konference, zonja e nderuar Teuta Hadri, deputete e Kuvendit tė Kosovės, jo vetėm nga zonja e nderuar, poetja Flora Brovina, por gjithėsecila qė ishte nė sallė, kishte nė vete njė histori, mė shumė se njė ngjarje. Ata ishin aty nė sallė, pėrsėri me njėra tjetrėn, si kishin qenė dikur, nė heshtje kujtonin rrugėn qė kishin bėrė, atė qė kishte ndodhur, e mes tyre nderonin shoqet e tyre qė nuk ishin mė. Ndodhte njė fakt domethėnės, sa herė qė pėrmendej emėri i heroinės sė Kosovės, Xheva Krasniqi’Lladrovci, salla duartrokiste. Shoqet e saj tė idealit dhe tė vizionit tė lirisė shprehnin kėshtu edhe mallin pėr ato qė nuk ishin mė, edhe respektin, ndjenjėn e ngrohtė tė njeriut tė afėrt. Zonja Teuta Hadri, shumė kohė mė parė, mė kishte propozuar temėn "Xhevė Lladrovci nga lėvizja ilegale nė UĒK". Ia kisha ditur pėr nder dhe ky ishte edhe qėllimi i parė, por jo i vetmi, i udhėtimit tim drejt Kosovės. Nė fakt gjėrat po ndryshojnė. Mund tė ndryshojnė mė shpejt. Njė shembull ishte edhe kjo Konferencė:

Ja edhe tema ime

 

Kumtesė

 

XHEVĖ LLADROVCI NGA LĖVIZJA ILEGALE NĖ UĒK

 

Shkruan: Bedri Islami - 15. 04. 2010

 

 

     Pak mė parė, ndėrsa ishim nė pushimin e mes dy seancave, une iu drejtova dy njerėzve, tė cilėt janė tė lidhur ngushtė me kohen dhe figurėn e Xheva Lladrovcit,Krasniqi. Unė , duke i treguar njė bllok tė herėshėm shenimesh, i pyeta , nėse e njihnin atė dhe shkrimin qė ishte aty. Miku im Ramadan Avdiu, njėri nga drejtuesit e lėvizjes ilegale ne fundin e viteve 90, dhe zonja Teuta Hadri, pa as mė tė voglin dyshim apo ngurim, mė thanė se ky ishte njėri ndėr blloqet e shenimeve tė Xheva Lladrovcit dhe, se ky ishte shkrimi i saj. Isha i bindur se do tė ndodhte kėshtu, megjithėse kanė kaluar 21 vite , qė kur janė bėrė shėnimet e para nė kėtė bllok, isha i bindur sepse Njeriu qė kishte thėnė kėtu, nė kėtė bllok qė ėshtė sot para Jush, jo vetėm nuk ishte i zakonshėm, por profetik. Nė atė kohė ajo ishte 34 vjeēare, dhjetė vite mė vonė, saktėsisht 10 vite mė vonė, ajo dė tė dėshmonte se fjalėt e thėna nė krye tė herės, kishin qenė deviza e saj jetėsore.

     Pa as mė tė voglin dyshim, figura mitike e Xhevė Krasniqit, Lladrovcit, ėshtė njėra nga staturat mė tė jashtėzakonshme nė historinė e kombit tonė. Do tė doja tė pėrcaktoja qė nė fillim bindjen time tė thellė, se nė ajo pėrsonifikon shembullin mė tė jashtėzakonshėm, unik do tė thoja, jo vetėm tė gruas nė trevat e Shqipėrisė veriore, tė njohura si Kosovė e Rrafshi i Dukagjinit, jo vetė nė historinė e Shqipėrisė londineze nė kufijtė e vitit 1913, jo vetėm tė trojeve tė mbetura nėn regjime tė tjera, por tė tėrė rrafshit tonė kombėtar. Ajo, e them me vetdije tė plotė, ėshtė shembulli mė unikal, jo vetėm i dekadave tė fundit nė historinė shqiptare, por pėrmbledhja mė heroike e figurės sė gruas nė shumė e shumė brezni. Vitet qė ikin nuk bėjnė asnjė tjetėr, veēse shpalosin mė shumė dhe nė dritė tė mė tė madhe, figurėn e kėsaj gruaje, e cila e nisi rrugėn e saj ilegale ende gjimnaziste, e vazhdoi si studente e pedagoge, ishte pjesė e demonstratave tė mėdha tė vitit 1981 dhe 1989, shtriu aktivitet nė Kosovė, nė Kroaci, nė Perėndim, nė Shqipėri, nė viset shqiptare nė Maqedoni ; u bė pjesė e vizioneve tė mėdha dhe ideatore e tyre; deri nė pėrmbushjen e ėndrrės sė saj, luftėtarja e parė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

     Qė nga dita kur nisi rrugėn e ilegalitetit e deri mė 22 shtator 1998, kur heroikisht pėrgjaku trojet e Kosovės, ajo kishte 23 vite aktivitet, pa u ndalur asnjėherė, pa u thyer nė asnjė moment, sado i vėshtirė tė ishte ai, pa u pėrkulur edhe nga vuajtjet mė tė mėdha, pa e trembur burgimi i tė atit dhe vllezėrve;  nuse, njėkohsisht luftėtare nė  vatrėn tepėr tė dėshmuar atdhetare tė Lladrovcve, duke mos u fshehur pas mureve nga mėrzia se bashkėshorti i saj, Fehmi Lladrovci i legjendshėm ishte dėnuar me 10 vite burgim, por duke thėnė, pikėrisht nė kėtė kohė, fjalėt e saj lapidare: "Zėri i popullit tė Kosovės qė kėrkon liri, ėshtė mė i fortė se krisma e gjithė topave tė Serbisė tė zbrasur sėbashku".

 

 

     Kaq i veēantė ishte pėrsonaliteti i kėsaj gruaje fisnike, sa qė edhe pas 21 viteve, ish drejtuesit e lėvizjes ilegale tė kohės, i mbanin mend kėto fjalė tė shkruara prej saj e tė lexuara nė Demonstratat e Drenicės. Jo vetėm i mbanin mend fjalėt, por edhe mėnyrėn e tė shkruarit, me bojė tė kuqe, germat e vogla e tė rrumbullakta, llojin e fletores ku ishin shkruar mė parė. Mė pas, kur punoja pėr librin "Pėrjetėsia e dyfishtė", kushtuar Fehmiut dhe Xhevės , dhe me ra nė duar kjo fletore, ēdo gjė kishte qenė e saktė.

     Tani nė Kosovė askush nuk mund tė pyesė se kush ishte Xhevė Lladrovci. Ajo ėshtė gruaja, monumenti i sė cilės i mungon Kosovės, pėrmendorja e sė cilės do i bėnte nder tė gjithė shqiptarėve.

     Ajo ėshtė gruaja e parė shqiptare nė Kosovė dhe nė gjithė trojet shqipfolėse, thellėsisht e emancipuar, tepėr e shkolluar, dy herė e diplomuar, si mėsuese e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe, gjuhė tė cilėn e shkruante mrekullisht bukur, dhe si juriste e diplomuar, ėshtė grua, e cila nė lėvizjen ilegale ēlirimtare, u bė njė nga figurat mė tė rėndėsishme dhe domethėnėse, qė, megjithėse ishte, si tė thuash, nėn "hijen" e njė njeriu me pėrmasa tė mėdha, si ishte Fehmi Lladrovci, krijoi portretin e saj politik, figurėn e gruas qė i takonte e ardhmja.

     Xheva Krasniqi ishte nė rastet e rralla, pėr tė mos thėnė i vetmi, qė bashkoi nė njė shoqen e idealit, bashkėshorten e jetės, bijėn e sprovuar, motrėn e jashtėzakonshme, renė e dhėmbshur dhe stoike, luftėtaren dhe ilegalen, drejtuesen e luftės dhe heroinėn. Askund nuk janė shfaqur kėto tipare tė mėdha, nė kėtė staturė, nė njė grua tė vetme dhe nė kėto pėrmasa.

     Xheva nuk u bė dot nėnė, por ajo ishte nėnė e shkuar nėnė e Fatime Hetemit, vajzės qė u vra pranė saj ne ditėn e 22 shtatorit, ishte motra e mė shume se motra e Teuta Hadrit,tė cilėn e falenderoj pėrzemersisht pėr ftesėn dhe nderin qė mė bėri duke mė caktuar njė temė tė tillė; po aq sa ishte motėr e shkuar motėr e Ilaz Kodrės, Abedin Rexhės, Luan Haradinajt, ajo ishte motėr e bijė njėkohsisht nė familjen Jashari ; nėn shembullin e saj si mėsuese do tė nisnin rrugėn e ilegaliteti dhe do tė shndrroheshin nė heroj tė Kosovės, nxėnėsit e saj Mujė Krasniqi, Kapuēi e Gani Paēarizi, ajo ngel nė memorjen e Hashim Thaēit si luftetarja dhe njeriu i papėrkulshėm nė kalimin e kufirit Shqipėri/Kosovė. Tė gjithė ata qė kanė qenė me Xhevėn nė dy tentimet pėr kalimin e kufirit, nė maj tė vitit 1997 dhe nė mars 1998, e mbajne mend nė uniformėn e luftėtares dhe fakti ėshtė se ajo kėtė uniformė e barti e para, shume viteve para fillimit tė luftės, nė pėrballjen me pushtuesit serb , e mbajnė mend si njeriun qė i jepte forcė e shpresė pėr tė mos u lodhur.

     Askush nga ata qė e kanė njohur nuk mund tė harrojnė mirėsinė e saj. Ėshtė rast i rrallė, ndoshta i papėrsėritshėm, kur pesha e luftėtares ėshtė nė raport tė drejtė me mirėsinė e saj. Askush nuk mund tė harrojė se ajo ishte gruaja dhe luftėtarja, e cila, thjesht, pa fjalė tė mėdha, por me gjithēka qė rridhte pėrzemersisht, hapi dyert e njerėzve tė thjeshtė, u bė njeriu i mirėpritur, fjala e sė cilės, qoftė si profesore, si ilegal, si luftėtare, si drejtuese lufte apo si motėr, kishte tė njėjtėn butėsi dhe njėkohsisht, gjė e rrallė kjo, edhe tė njėjtėn peshė.

     Ajo ėshtė gruaja qė merr pjesė aktive nė Njėsitin e parė shqiptar tė Armatosur, i njohur si njėsiti luftarak pėr mbrojtjen e Gospiqit, do tė ketė detyrėn pėrgjegjėse pėr moral e kėsaj brigade,ėshtė e uniformuar, njėkohsisht do tė jetė edhe luftėtarja e vetme.

     Ajo ėshtė gruaja qė  me 2 shtator 1998, pėr aq kohė sa ishte jetike, mori pėrsipėr detyrėn e komandantes sė brigadės sė 114 tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nxorri nga rrethimi e njėkohsisht nga vdekja e sigurtė, luiftėtarėt e tjerė qė ishin nė pragun e rėnies, i urdhėroi, me rreptėsinė qė jepte momenti sublim dhe bėri detyrėn e saj, ashtu si i ishte pėrbetuar Fehmiut, nė letrėn e saj tė  datės 28 nėntor 1988, se " edhe jetėn, edhe vdekjen i kemi bashkė".

     Jo mė kot ajo do tė jetė edhe luftėtarja e vetme nga rradhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės qė do tė ketė gradėn e gjeneral majorit. Kjo ėshtė grada mė e lartė qė ka marrė nė luftė njė grua shqiptare dhe gjithkush ėshtė i bindur se, askush tjetėr, nuk do e kishte merituar mė shumė se ajo.

     Kjo ishte rruga qė bėri Xhevė Krasniqi, nga ilegale nė gjenerale e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nga mėsuese e popullit, si i thonte nė letrat e tij nga burgu Fehmiu, nė Heroinė e Kosovės. Ajo ishte ilegalja qė frymėzoi njerėzit dhe njėkohsisht komandantja e parė dhe e vetme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė u vra nė ballin e luftimeve dhe e gjithė kjo ndodhi kaq natyrshėm, saqqė tė gjithė e kishin tė qartė se nuk mund tė ndodhte ndryshe.

     Xhevė Krasniqi nuk mund tė kuptohet pa Fehmi Lladrovcin, ashtu si Fehmiu nuk mund tė jetė i njėjtė pa Xhevė Krasniqin. Ėshtė njė binom i shkėlqyer, tė cilėt plotėsojnė tek njeri tjetri gjithēka qė mund tė mendohej se duhej plotėsuar; pėrmes tė cilėt rrjedhin ngjarje tė njohura dhe pėrgatiten shumė nga ngjarjet qė do tė v ijnė; rreth tė cilėve mblidhen edhe shumė tė tjerė, si pas diēkaje tė domosdoshme, tė cilin , vitet qė do tė shkojnė nuk do e zbehin.

     Ata besonin verbėrisht tek njeri tjetri, sepse ishte njė dashuri thuajse e papėrsėritshme, e cila kishte kaluar pėrmes provave tė vėshtira, qė kishte si busull idealin e pėrbashkėt dhe flijimin pėr hir tė kėtij ideali; veē e veē ata ishin prijėsit e njė Kosove tė re, sėbashku ata ishin siguria dhe vazhdimi, sakrifica sublime dhe ėndrra e ndėrprerė, flijimi pėr hir tė ėndrrės, duke qenė njėkohsisht parafjala e qėndresės qė do tė vinte dhe epilogu i pėrkryer i kėsaj qendrese. Sė bashku ata ishin urtėsia, nėse Fehmiu ishte stralli, zjarri ku pėrndritej urtėsia, Xheva ishte njėra ndėr aktet e mėdha tė realizimit tė portretit tė gruas shqiptare, e cila njerėn anė e ka nė legjendė  ndėrsa tjetrėn nė botėn moderne.

     Nė 25 vite gjithēka ishte e frikshme rreth tyre, por ata nuk kishin frikė.

     Fehmiu dhe Xheva nė jetėn e tyre kishin tre simbole, ato kishin Adem Demaēin si simbolin e rezistences, kishin Adem Jasharin si simbolin e Qendresės, kishin Rexhep Qosjen si simbolin e idesė. Ata e dinin se rruga qė kishin nisur kėrkonte rezistencė tė vazhdueshme, e dinin se duhej tė qėndronin nė kėtė rrugė deri nė fundin e saj, dhe se kjo do tė vinte pėrmes idesė dhe vizionit. Njė gjė tė tillė e di fare mirė, pasi nė vitet e fundit tė jetės sė tyre, kisha fatin tė jem njėri ndėr miqtė e afėrt,duke mė bėrė nderin tė mė pranojnė nė miqėsinė e nė vizionin e tyre. Ata e donin arsyen, tė drejtėn dhe tė ardhmen dhe tė treja kėto, arsyeja, e drejta dhe e ardhmja  i ēonin pashmangshėm drejt lirisė sė Kosovės dhe sakrificės pėr tė.

     Fehmiu dhe Xheva janė ndoshta shembulli unkal nė botė, qė pas mė shumė se 25 viteve qėndrese dhe pėrpjekjeve, luftuan sėbashku dhe u vranė sėbashku, nė tė njėjtėn ditė; nė tė njėjtėn llogore, mbėshtetur nė shpatullat e shoshoqit, duke e qenė e qartė pėr tė gjithė se ata do tė luftonin sė bashku, do tė jetonin sė bashku dhe, nėse do tė binin nė fushėn e betejės, atėherė do tė binin sė bashku. Nė historinė elėpvizjeve ilegale atdhetare nuk ka njė shembull tjetėr tė kėsaj qėndrese.

     Shpesh herė mė pėlqen tė mendoj se ēfarė do tė ndodhte nėse Fehmiu dhe Xheva do tė ishin ende mes nesh. Edhe kur punoja kėtė material mendimi im ishte pikėrisht rreth kėsaj ideje. Do tė kisha dashur tė dija se ēfarė do tė kishte thėnė Xheva nė njė Konferencė tė shėnuar si kjo, nė tokėn e lirė tė Kosovės, nė shtetin e saj tė Kosovės, tė cilin e sendertuan tė tillė dhe e pėrjetėsuan tė tillė gjaku qė u derdh dhe mendimi vizionar i ilegalėve tė dikurshėm, qė sot drejtojnė shtetin mė tė ri tė Europės.

     Pra ēfarė do tė kishte thėnė ajo:

     Mė erdhi nė mendje njė fragment nga ditari i saj, me 8 mars 1988: "Nė Kosovė tė gjithė stinėt janė dimėr e pushtimi sjell plumba qė godasin rininė-ulėkuqet e gjakut tė popullit tonė.Po rrezet e diellit tė lirisė do tė shndrisin nė ēdo skaj tė atdheut tonė, ku do tė lulėzojnė fusha e male e do tė rrjedhin lumejtė; pas dasmės sė kuqe, pranverė e madhe vjen. Dėshmorėt e lirisė populli kurrė nuk i harron pėrjetė, rreze drite, yje i mban nė gjirin e vet. Mjaft mė tė robėruar, tė vrarė, tė copėtuar.Nuk ėshtė koha tė luftojmė pėr pushtet, ėshtė koha tė mblidhemi tok, tė lidhemi me besa besė, tė luftojmė pėr liri.Pastaj tė pėrcaktohemi pėr demokraci, nė suazat e jetės dhe tė traditės shqiptare, pa praninė e asnjė ideologjie tė huaj, qė me vullnetin e popullit, me vetvendosje, tė zgjidhet ēėshtja jonė kombėtare.Dhe atėherė do tė lulėzojė edhe mendimi i gruas shqiptare, fisnikeria e saj e njohur, mendimi logjik e zemra e zjarrtė. Liria fillon nga zemra e nėnės..." Me kėto fjalė tė Xhevės unė e mbyll edhe fjalėn time. Edhe po tė doja, nuk do tė kisha ditur tė thoja diēka mė tė saktė.

     Ju faleminderit.